Kungsholmen - Hornsberg strand
Harry Martinsons Gata 10
Planritningar
Beskrivning
Underbart ljus och rymlig tvåa vid populära Hornsbergs strand!
Intill vatten och gröna promenadstråk finns denna utmärkta tvårummare vid moderna Hornsbergs strand. Här är det bad från bryggor, trevliga stunder på uteserveringarna längs strandpromenaden och nära till Ica Maxi Lindhagen såväl som till Fridhemsplan. Bostaden har härliga och stora ytor, snygga interiördetaljer samt en praktisk walk-in-closet. Men kanske är det viktigaste ändå den underbara balkongen mot innergården, högt upp i huset!
Interiör
Hemmet, som ligger bara ett stenkast bort från strandpromenaden, är verkligen perfekt planerat. Den öppna lösningen mellan kök och vardagsrum ger en vidsträckt känsla och trevliga sociala ytor att umgås på. Köket i vitt med marmor mellan bänk och överskåp har utmärkta ytor för matlagning och gott om plats i lådor och skåp. En matplats kan med fördel placeras där kök och vardagsrum smälter samman, utsikten från de stora fönsterpartierna är ut mot innergården. Vardagsrummet är riktigt rymligt, både soffhäng och arbetsplats kan möbleras och ändå ge yta över. Från detta rum nås den 10 kvadratmeter stora balkongen, komplett med glastak som gör det möjligt att sitta ute oavsett väder.
Även sovrummet är generöst och rymmer en stor säng med tillhörande sängmöbler. En walk-in-closet tar hand om kläder och förvaring så att ytan i sovrummet kan hållas fri. Gårdsläget bidrar till den lugna och behagliga stämningen, perfekt för den viktiga nattvilan! Hemmets badrum nås via hallen, ett stort rum helkaklat i vitt fyrkantigt kakel och ljusgrå klinker. Badrummet är utrustat med tvättpelare och arbetsbänk med extra förvaring och till duschen står en glasvägg med svart spröjs som ger industrikänsla. Genomgående i bostaden är det ljusa parkettgolvet förutom i hallen där det ligger mörk klinker.
Med mera
I trivsamma och populära Hornsbergs strand får vi uppleva allt från härlig stadspuls till lugna stunder i parker och längs promenadstråken. Med några bara några kliv går det att njuta av ett morgondopp och till kvällen finns det en uppsjö av restauranger och uteserveringar att välja bland. Ica Maxi Lindhagen måste vara en av Stockholms bästa mataffärer, både med bra priser och gediget urval. För den som gillar träning är varvet rund Kungsholmen givet, kanske med ett stopp vid utegymmet eller SATS. Hornsbergs strand blommar verkligen upp om sommaren och ger känslan av en kontinent på varmare breddgrader. Kommunikationerna är goda, en busshållsplats är placerad utanför porten och i närheten hittas flera stombussar samt tunnelbana. För den med bil har föreningen eget garage och det är riktigt nära till det stora vägnätet. En festlokal tillika övernattningsvåning går att hyra genom föreningen, som det också ska nämnas har mycket god ekonomi.
Entré
Via säkerhetsdörr, ljus välkomnade hall med mörk klinkers på golvet. Efter hallen kommer man in till en trevlig ljus öppen planlösning mellan vardagsrum och kök.
Vardagsrum
Social och öppen planlösning med köket, generöst med ljusinsläpp från flertal fönster samt utgång till balkong. Här ryms både soffgrupp, mediamöbel samt även bra plats för skrivbord med bra arbetsytor. Genomgående ljus parkettgolv i hela lägenheten.
Kök
Trevligt kök med gott om förvaring samt bra plats för matbord vid fönstret. Den maskinella utrustningen består av integrerad diskmaskin,inbyggd ugn och mikro, spishäll samt rostfri kyl och frys.
Sovrum
Mysigt sovrum med plats för dubbelsäng samt nattduksbord. Stor garderobsvägg (4kvm) med vita skjutdörrar. Sovrummet erbjuder härligt ljusinsläpp från två fönster mot innegården.
Badrum
Rymligt och fräscht badrum med ljusgrå klinker på golvet samt vitt kakel på väggarna. Dusch med industriglasvägg, wc, tvättställ på komod, spegelskåp, handukstork med värme samt tvättmaskin och torktumlare. Ytterligare bra förvaring i ett vägghängt badrumsskåp.
Balkong
Stor inbjudande balkong med glastak mot lugn och mysig innegården.
Brf Lycksaligheten är en äkta brf, omfattar 63 bostadsrättslägenheter och 3 hyresrättslokaler.
Föreningens intäkter har varit tillräckliga för att kunna amortera kraftigt på skulderna. När man tog över föreningen fanns skulder på 38,6 miljoner kronor. 2020 är de nere i 28 miljoner. 2018 sänktes årsavgiften med 10%.
Gjorda renoveringar: Passersystem 2017, OVK 2017, Tvättutrustning 2018.
Föreningen äger marken.
Nyckeltal: Lån/kvm: 5072kr, Avg/kvm/år: 563kr
Gemensamma utrymmen
En gemensam föreningslokal, ”Kajplats 63”, finns med möjlighet för medlemmar att hyra för fester och övernattning mm.
Garage
Föreningen har 45 st garageplatser varav 8 st med laddstation för elbil/laddhybridbil (ytterligare 16 laddplatser är planerade) samt 2 st MC-platser. Garaget kommer man till direkt från trapphusen i fastigheten.
Tvättstuga
Gemensam tvättstuga med två tvättmaskiner med hög kapacitet och en effektiv torktumlare. Dock är samtliga lägenheter utrustade med tvättmaskin samt torktumlare.
Cykelrum & barnvagnsrum
Finns i varje trapphus.
Solpaneler
Installationen slutförts 2021 kommer panelerna försörja fastigheten med el till de gemensamma ytorna såsom entréer, trapphus, källare mm. Dessutom kommer laddstationerna för elbilar i garaget drivas av sol-el.






















